متن خبر

با هدف جلوگیری از تخلف فروش گندم خارجی به جای گندم داخلی انجام شد؛
آغاز صدور گواهی برای کشاورزان جامانده از ثبت سامانه خرید تضمینی گندم
سامانه ثبت اطلاعات گندمکاران از ابتدای فصل کاشت این محصول آغاز به کار کرد و تا ۲۰ روز پیش فعالیت آن ادامه داشت اما، برخی کشاورزان به دلایل متعددی موفق به ثبت نام در این سامانه نشدند. شرکت بازرگانی دولتی برای جلوگیری از تخلفات احتمالی فروش گندم خارجی به جای گندم داخلی توسط افراد سوجو یا حضور دلالان در اقدامی سریع دستور به صدور گواهی برای کشاورزان جا مانده از ثبت سامانه توسط جهاد کشاورزی استان‌ها کرده است.

متن خبر

مدیر کل دفتر امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی خبر داد:
افزایش ۳۰۰ برابری سرمایه گذاری های خارجی بخش کشاورزی پس از برجام/ آغاز پیگیری راهکارهای جدید برای استفاده از خطوط اعتباری بین المللی
مدیر کل دفتر امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی گفت: حجم سرمایه گذاری های مستقیم خارجی بخش کشاورزی با تصویب برجام در ۹ ماهه سال ۹۵ نسبت به سال ۹۳ حدود ۳۰۰ برابر شده است.

متن خبر

رئیس مؤسسه تحقیقات پنبه کشور در گفت‌وگو با ایانا خبر داد:
تدوین طرح جامع تهیه بذر استاندارد پنبه در کشور/ استفاده از فناوری‌های روز در کرک‌زدایی از بذر پنبه
رئیس مؤسسه تحقیقات پنبه کشور گفت: در تدوین طرح جامع تهیه بذر استاندارد پنبه، با به‌کارگیری فناوری روز بذر تولید داخل کشور با نمونه خارجی آن مورد مقایسه و تفاوت‌های اساسی بین این دو بذر تعیین شده است. همچنین مشخص شده است که بخش خصوصی را چگونه باید حمایت و هدایت کرد و همچنین از تجارب کشورهای خارجی استفاده شود.

متن خبر

با احیای وزارت بازرگانی، سرنوشت قانون انتزاع به کجا می‌انجامد؟
وزارت جهاد کشاورزی، مخالف احیای مجدد وزارت بازرگانی
هنوز معلوم نیست با احیای وزارت بازرگانی سرنوشت قانون انتزاع به کجا می‌انجامد؛ آیا بخشی از مسئولیت وزارت جهاد کشاورزی به وزارت بازرگانی منتقل خواهد شد یا نه؟ قانونی که مخالفان و موافقان زیادی دارد.

متن خبر
خبر ویژه

گزارش تصویری نشست خبری مدیران عامل اتحادیه های سراسری و مرکزی تعاونی‌های روستایی و کشاورزی ایران

متن خبر
حجتی: تغییرات اقلیمی و ریزگردها از جمله موضوعات اجلاس فائو/ مذاکرات با ایتالیا برای صادرات خشکبار
محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی ایران که امروز برای شرکت در چهلمین دور از اجلاس بین المللی سازمان و خواربار وکشاورزی ملل متحد (فائو) به رم سفر کرده است، اظهار کرد: تغییرات اقلیمی و مسایل مربوط به ریزگردها در دستور کاری ما در اجلاس فائو قرار دارد.

متن خبر

با تصویب امشب هیئت دولت مقرر شد:
افزودن ۱۱۴ کالای مشابه تولید داخلی به فهرست کالاهای خارجی مشابه تولید داخلی دارای ممنوعیت خرید توسط دستگاه­ های دولتی
با تصویب هیئت دولت خرید ۱۱۴ کالای خارجی مشابه تولید داخلی دیگر توسط دستگاه­ های دولتی ممنوع شد.

متن خبر

در نخستین جشنواره صندوق‌های حمایت از بخش کشاورزی مطرح شد:
تعیین سقف تسهیلات ۲۰۰۰ میلیارد تومانی برای صندوق‌های حمایت از کشاورزی در سال۹۶
صندوق‌های حمایت از بخش کشاورزی در سال جاری می‌توانند تا سقف دوهزار میلیارد تومان به بهره‌برداران تسهیلات پرداخت کنند.

متن خبر

چشم انداز قیمت جهانی مواد غذایی در گزارش OCDEو FAO
کاهش قیمت جهانی مواد غذایی در ۱۰ سال آینده /تولید جهانی گوشت ۴۰هزار تن افزایش می یابد/ افزایش تولید سوخت های زیستی، تا ۱۷ درصد/در جنوب شرق آسیا کشاورزی و شیلات به سرعت در حال توسعه خواهد بود
پیش بینی می شود قیمت جهانی مواد غذایی همچنان در طول دهه آینده پایین باشد، زیرا رشد تقاضا برای کالاهای غذایی کاهش می یابد و سیاست های سوخت زیستی تأثیرات کمتری نسبت به گذشته بر بازارها خواهد گذاشت. این پیام کلیدی چشم انداز کشاورزی ۲۰۲۶-۲۰۱۷ است که از سوی فائو- اُ سی دی ای روز دوشنبه ۱۰ ژوئیه امسال منتشر شد. این گزارش پیش بینی ۱۰ ساله ای از تمامی کالاهای کشاورزی عمده و همچنین سوخت های زیستی و شیلات را ارائه می دهد.

متن خبر
بر اساس گزارش مرکز تحقیقاتی چویسئول برترین های قاره آفریقا اعلام شدند
۵ قهرمان کشاورزی؛ اتیوپی و ساحل عاج اول، کنیا دوم، مراکش سوم و نیجریه چهارم شدند/ بانک جهانی: رشد اقتصادی آفریقا امسال به ۲,۵ درصد می رسد/سرمایه گذاری بیشتری در بخش کشاورزی انجام می شود
به گزارش ایانا از وبسایت "ماره کو ورلدنیوز"،طبق مطالعه منتشر شده از سوی هاواس هوریزونس (Havas Horizons) مراکش یکی از ۵ کشور برتر کشاورزی آفریقاست. این گزارش که با همکاری مرکز تحقیقاتی چویسئول (Institute Choiseul) انجام شده، ۵۵ مرکز از بزرگترین مؤسسات پولی و مالی با دانش فعال در مسائل اقتصادی آفریقا را بررسی و ۵ قهرمان کشاورزی را انتخاب کرده است. اتیوپی و ساحل عاج رتبه اول، کنیا دوم، مراکش سوم و نیجریه رتبه چهارم را کسب کرده است.

متن خبر

تنوع در تالار محصولات کشاورزی با عرضه جو، گندم، شکر، روغن، ذرت و جوجه یک روزه
تالار محصولات کشاورزی بورس کالای ایران، روز چهارشنبه ۲۱ تیرماه میزبان عرضه ۴ هزار و ۱۶۶ تن جو دامی در قالب طرح قیمت تضمینی، ۲۴۱ هزار تن گندم خوراکی، ۴ هزار تن گندم دوروم، یک هزار و ۳۲۵ تن شکر سفید، ۳۰۰ تن روغن خام، ۲۰۰ تن ذرت دانه ای و ۲۰ هزار قطعه جوجه یک روزه گوشتی است.

متن خبر

بر اساس قرارداد بسته‌شده گروه صنعتی انتخاب و فروشگاه‌های زنجیره‌ای بی‌جی‌اف
بزرگ‌ترین گروه فروشگاه‌های زنجیره‌ای کره‌ای وارد بازار ایران می شود
گروه فروشگاه‌های زنجیره‌ای «بی‌جی‌اف ری‌تیل»، برای ورود به بازار ایران، با یک شرکت ایرانی، قرارداد نمایندگی حق امتیاز (فرنچایز) بسته‌است.

متن خبر

آخرین وضعیت حوضه‌های آبریز کشور
اهمیت اصلاح الگوی کشت در صنعت کشاورزی ایران وقتی نمایان می‌شود که بدانیم اولا ۱۸ تا ۲۲ درصد از اشتغال کشور در بخش کشاورزی است و ثانیا امنیت غذایی جمعیت ۸۰ میلیونی کشور به وجود یک کشاورزی پایدار و مستمر نیاز دارد اما بحران آب نیز یک مساله جدی و غیرقابل انکار است.

متن خبر

در دیدار حجتی با معاون اول نخست وزیر و وزیر توسعه اقتصادی و تجارت اوکراین مطرح شد:
همکاری های اقتصادی و کشاورزی ایران و اوکراین توسعه می یابد
در دیدار وزیر جهاد کشاورزی ایران با معاون اول نخست وزیر و وزیر توسعه اقتصادی و تجارت اوکراین بر لزوم گسترش همکاری های اقتصادی و کشاورزی دو کشور تاکید شد.

متن خبر

در دیدار نایب رییس مجلس جمهوری گامبیا عنوان شد:
حجتی: ایران آماده همکاری کشاورزی با گامبیا است/ ظرفیت بالای گامبیا برای آبزی پروری
وزیر جهاد کشاورزی در دیدار نایب رییس مجلس جمهوری گامبیا گفت: ایران آمادگی کامل دارد در زمینه های تحقیقاتی، آموزشی، ترویجی و ماشین های کشاورزی با گامبیا همکاری کند و این امر را وظیفه انسانی و اسلامی خود می داند.
متن خبر

رئیس مجمع ملی صادرکنندگان دام ایران، پیشنهاد داد:
واردات دام با وزن پایین، به ازای خروج دام پرواری
در حال حاضر وزن دام‌های کوچک پرواری به حدی رسیده که دیگر بازارهای داخلی متقاضی آن نیستند و باید به طریقی آن را به کشورهای دیگر فروخت.

متن خبر

رئیس سازمان دامپزشکی کشور خواستار شد:
حضور جدی دامپزشکان بخش خصوصی در قالب ایجاد کلینیک‌های تخصصی آبزیان
کلینیک‌های تخصصی آبزیان می‌توانند گامی مهم در راستای ارتقای کیفیت آبزی‌پروری در کشور بردارند.

متن خبر

محققان دانشگاه ایلینویز طراحی کردند:
سیستم جدید برای حذف دو آلاینده آب از زمین‌های کشاورزی
آلاینده‌های نیترات و فسفر که از طریق سیستم زهکشی زمین‌های کشاورزی وارد خلیج مکزیک می‌شود باعث رشد فزاینده جلبک‌ها شده که بیشتر اکسیژن آب را مصرف می‌کند و "مناطق مرده‌ای به‌وجود آورده که ماهی‌ها نمی‌توانند در آن زندگی کنند. محققان دانشگاه ایلینویز برای کاهش ورود این دو آلاینده به خلیج مکزیک، سیستم تازه‌ای را طراحی کرده‌اند.

متن خبر

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور تولیدات دامی:
۱۰میلیون تن شیر خام امسال در کشور تولید می‌شود/ رکوردشکنی در صادرات لبنیات
معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی، میزان صادرات محصولات لبنی کشور در سال ۹۵ را ۸۵۰ هزار تن اعلام و پیش بینی کرد: امسال سهم صادرات لبنیات افزایش و رکورد جدید به دست می‌آید.

متن خبر

قهوه و زنبورها: مدل جدیدی از تأثیر تغییرات آب و هوایی
مناطقی در امریکای لاتین که برای رشد قهوه مناسبند، با کاهش ۷۳ تا ۸۸ درصدی تا سال ۲۰۵۰ مواجه هستند. بااین حال، تنوع در گونه‌های زنبورها ممکن است نجات‌بخش باشد، با این که بسیاری از گونه‌ها در مناطق کوهستانی سرد با گرم شدن هوا تلف می‌شوند. این پژوهش که با همکاری دیوید روبیک، دانشمند ارشد در مؤسسه تحقیقات استوایی Smithsonian نوشته شده است، در شماره اخیر مجله آنلاین مقالات آکادمی ملی علوم بین ۱۱ تا ۱۵ سپتامبر منتشر می‌شود.

متن خبر

تحقیقات نشان داد؛
رژیم غذایی غنی از میوه‌ها و سبزیجات می‌تواند خطر ابتلا به چاقی را کاهش دهد
بر طبق تحقیقات جدید که چندی پیش در کنگره اروپا در مورد چاقی ، در پورتو پرتغال، ارائه شد، رژیم های غذایی مبتنی بر پروتئین گیاهی (با مصرف مواد غذایی گیاهی بیشتر نسبت به مواد غذایی حیوانی) می تواند خطر ابتلا به چاقی را کاهش دهد.

متن خبر

رئیس اتحادیه مرغ تخم‌گذار میهن در گفت‌وگو با فارس:
قیمت تخم‌مرغ روند کاهشی گرفت/ صادرات به عراق، افغانستان و قطر
رئیس اتحادیه مرغ تخم‌گذار میهن گفت: قیمت تخم مرغ با توجه به عرضه فراوان به ۴۰۰۰ تومان در هر کیلو درب مرغداری رسید و قیمت آن برای صادرات رقابتی شده است.

متن خبر

عرضه 263 هزار تن گندم خوراکی در بورس کالا
تالار محصولات کشاورزی بورس کالای ایران روز شنبه اول مهر ماه، میزبان عرضه 263 هزار و 750 تن گندم خوراکی است.

متن خبر

مجری طرح گندم کشور اعلام کرد:
هدف‌گذاری تولید بیش از ۱۳ میلیون تن گندم در برنامه ششم
مشاور وزیر جهادکشاورزی و مجری طرح گندم کشور از هدف‌گذاری وزارت جهاد کشاورزی برای تولید بیش از ۱۳میلیون تن گندم در برنامه ششم توسعه خبر داد.


متن خبر

کشورها از تشکیل بازار آب چه اهدافی را دنبال می‌کنند؟
به گفته کارشناسان در استرالیا هدف از تشکیل بازار آب جذب سرمایه‌گذار برای تکمیل تاسیسات آبی این کشور است در حالی که آمریکا از ابزار بازار، برای افزایش بهره‌وری آب استفاده می‌شود. در ایران نیز قبل از ورود به مسئله بازار آب، باید اهداف سیاستگزاران از ورود به این عرصه به دقت تبیین شود.


استادیار موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر در گفت و گو با "ايانا" تشريح كرد:
5راهكار بهبود عملكرد كشت ذرت در ايران/ هدف افزایش عملكرد ۷,۵ تن در هكتار به ۹.۵ تن است/كم آبی سطح زير كشت ذرت را كاهش داد
ذرت يكي از محصولات كشاورزي پرمصرف در ايران است. گرچه كشت ذرت در كشور در بخش‌هاي مختلفي دنبال مي‌شود اما اين ميزان كشت جوابگوي نياز داخلي نيست و به ناچار بايد بخشي از نياز داخلي از طريق واردات تامين شود. در اين زمينه طي سال‌‎هاي اخير با تشديد بحران آب، سطح زير كشت ذرت هم به عنوان محصولي با نياز آبي بالا كاهش يافته كه اين روند، تشديد واردات را رقم زده است.
متن خبر متن خبر

تولید نهال شمشاد توسط شرکت‌های بخش خصوصی:
تداوم فعالیت‌های حفاظتی جنگل را با مشکل مواجه می‌کند عدم تامین اعتبارات طرح تنفس، تداوم فعالیت‌های حفاظتی جنگل را با مشکل مواجه می‌کند
با تصویب قانون تنفس در مجلس شورای اسلامی، سازمان جنگل‌ها تا پایان سال قرارداد تمام مجریان طرح‌های جنگلداری را خاتمه می‌دهد اما برخی شرکت‌های بزرگ فعال در جنگل، با وجود عدم تامین اعتبارات طرح تنفس، همچنان به فعالیت‌های حفاظتی خود در جنگل ادامه می‌دهند و در همین راستا اقدام به قلمه‌گیری از شمشاد کرده‌اند. اما بدون شک عدم تامین اعتبارات طرح تنفس، تداوم این همکاری‌ها را با مشکل مواجه می‌کند.


ایران هشتمین تولید کننده پیله و نخ ابریشم دنیاست:
تولید ۸۵۰ تن پیله تر ابریشم به ارزش ۲۰ میلیارد تومان
رییس مرکز توسعه نوغانداری کشور گفت: امسال تولید پیله تر ابریشم به ۸۵۰ تن به ارزش بالغ بر دویست میلیارد ریال رسید که از این مقدار حدود ۱۳۶ تن نخ ابریشم استحصال می‌شود.

متن خبر

سازمان دامپزشکی اعلام کرد:
آغاز واکسیناسیون سراسری تب برفکی
سازمان دامپزشکی کشور اعلام کرد: برنامه واکسیناسیون همزمان و سراسری تب برفکی در جمعیت دامی کشور به صورت رایگان در مهرماه سال جاری به اجرا گذاشته خواهد شد.

متن خبر

مدیرکل صیادی سازمان شیلات در گفت‌وگو با فارس خبر داد:
آغاز صید ماهیان استخوانی دریای‌خزر از ۲۰ مهرماه/ پساب کارخانجات عامل تلفات ماهیان دریای‌ خزر
مدیرکل امور صید و صیادی سازمان شیلات ایران گفت: ۱۰ هزار صیاد در ۳ استان شمالی کشور از ۲۰ مهرماه کار صید ماهیان استخوانی در دریای‌ خزر را آغاز می‌کنند.
متن خبر

فارس از شرایط جوی کشور گزارش می‌دهد:
بارش باران و کاهش دما تا ۷ درجه در سواحل خزر/ ‌شهرکرد‌ با دمای ۱ درجه زیرصفر سردترین
روزهای دوشنبه و سه‌شنبه هفته جاری با تقویت جریان‌های شمالی بارش باران در سواحل خزر تشدید می‌شود و کاهش ۴ تا ۷ درجه‌ای دما در این مناطق رخ می‌دهد.
متن خبر

رئیس سازمان چای در گفت‌وگو با فارس:
پیش‌بینی برداشت بیش از 100 هزار تن برگ سبز چای تا پایان مهر/ 70 درصد مطالبات چای‌کاران پرداخت شده است
رئیس سازمان چای کشور با اعلام اینکه 70 درصد مطالبات چای‌کاران پرداخت شده است، گفت: تاکنون 92 هزار تن برگ سبز چای برداشت شده و پیش‌بینی می‌کنیم تا پایان مهر که برداشت این محصول تمام می‌شود این رقم به بیش از 100 هزار تن برسد.

متن خبر

در گفت‌وگو با دست اندرکاران صنعت پسته بررسی شد:
چالش های عرضه پسته در بورس کالای کشاورزی/ وجود انحصار در صادرات پسته ایران/قیمت‌گذاری پسته در ایران انجام نمی‌شود
فعالیت‌ها در حوزه پسته باید شفاف‌سازی شود و این شفافیت در حوزه کشاورزی معافیت مالی به همراه دارد، همچنین در حوزه تجارت نیز باید تراکنش مشخصی داشته باشد و این در شرایطی است که گردش مالی پسته بین ۵ تا ۶ هزار میلیارد تومان است.
متن خبر

متن خبر
خبر ویژه

گزارش تصویری از برگزاری نهمین جلسه شورای هماهنگی و توسعه بخش تعاون کشور به ریاست آقای مهندس کلانتری معاون وزیر تعاون،کار و امور اجتماعی

یک تولیدکننده پسته کرمان:
باغداران خواهان آغاز معامله پسته در بورس کالا هستند
مدیرعامل یک شرکت تولیدکننده پسته گفت: عرضه پسته در بورس کالای ایران باعث سرازیر شدن نقدینگی به سمت بازار پسته، جلوگیری از نوسان قیمتی، کوتاه شدن دست افاغنه و افزایش تعداد خریداران می شود که این مزایا موجب شده است تا باغداران پسته خواهان معامله هر چه سریعتر این محصول در بورس کالای ایران باشند.

متن خبر

معاون بهداشتی سازمان دامپزشکی خبر داد:
واکسیناسیون رایگان ۳۵ میلیون رأس دام سبک و سنگین در کشور/ فعلاً خبری از آنفلوآنزای پرندگان نیست
معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی گفت: طرح فراگیر واکسیناسیون تب برفکی برای ۵ میلیون رأس دام سنگین و ۳۰ میلیون رأس دام سبک در حال اجراست و با تشکیل ستادهای ملی آنفلوآنزای پرندگان در حال پایش است که فعلاً خبری نیست.


رئیس جدید سازمان دامپزشکی کشور:
ارزیابی و نظارت‌ها را در حوزه دامپزشکی تشدید می‌کنیم
رئیس سازمان دامپزشکی در مراسم معارفه خود قول داد، ارزیابی و نظارت‌ها را در حوزه دامپزشکی تشدید می‌کنیم.

متن خبر متن خبر

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران:
قیمت تضمینی گندم هفته آینده اعلام می‌شود/ راه‌اندازی سامانه جامع آماری تولید گندم در کشور
مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: قیمت تضمینی گندم برای سال زراعی ۹۷-۹۶ تا هفته آینده اعلام می‌شود.

متن خبر

کشاورزان موزامبیکی از برنامه مکانیزاسیون کشاورزی بهره مند می شوند/۱۶۲۴ نفر تا ۲۰۱۶ و ۲۱۰۴۵ کشاورز تا ۲۰۱۷ از تراکتور استفاده کردند
۲۱ هزارو ۴۵ کشاورز موزامبیکی از اکتبر ۲۰۱۶ تا ژوئیه سال جاری، از تراکتور برای بهره برداری از زمین های خود و سایر بسته های تکنولوژیکی برای بهبود تولید و بهره وری کشاورزی بهره برده اند.

متن خبر

رئیس مرکز اصلاح نژاد دام کشور در گفت‌وگو با ایانا مطرح کرد:
افزایش سهم شیر بز به ۷۵۰ هزار تن تا پایان برنامه ششم
طبق برنامه وزارت جهاد کشاورزی، قرار است تولید شیر بز در کشور تا پایان برنامه ششم به حداقل ۷۵۰ هزار تن در سال برسد.

متن خبر

رومانی در صدر صادرکنندگان جو به ایران قرار گرفت
رومانی اعلام کرده که بازار عربستان و ایران در صادرات محصول جو بسیار مهم بوده و ایران در ماه جولای از مهم‌ترین وارد کنندگان جو از رومانی بوده است.

بر اساس یافته‌های وزارت جهاد کشاورزی اعلام شد:
حجم تجارت گیاهان دارویی دنیا ۱۰۰ میلیارد دلار/ ۸ هزار گونه گیاه در ایران است
بر اساس یافته‌های وزارت جهاد کشاورزی، ایران دارای ۸۰۰۰ گونه از ۴۲۲ هزار گونه مختلف گیاهی دنیا است و حجم تجارت جهانی گیاهان دارویی در جهان سالی ۱۰۰ میلیارد دلار است.


متن خبر متن خبر

مدیر کل میوه سردسیری وزارت جهاد کشاورزی خبر داد:
تولید ۱.۱ میلیون تن هلو و شلیل در سال جاری/ تکمیل زنجیره تولید در دستور کار
مدیرکل امور میوه‌های سردسیری و خشک وزارت جهاد کشاورزی، میزان تولید هلو و شلیل کشور در سال 1396 را یک میلیون و 153 هزار تن اعلام کرد.

متن خبر

با همکاری سازمان فائو و وزارت جهاد کشاورزی آغاز شد:
اجرای آزمایشی پایش ماهواره‌ای زمین کشاورزی در سه منطقه کشور
طی امضای تفاهم نامه‌ای بین معاونت زراعت وزارت جهاد کشاورزی و نماینده فائو در ایران پروژه ارتقاء سامانه پایش محصولات کشاورزی با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای به صورت آزمایشی در سه منطقه آب و هوایی ایران، آغاز شد.

متن خبر

نماینده موقت فائو در ایران:
اشتغال زنان روستایی به کاهش فقر و امنیت غذایی کمک می‌کند
نماینده موقت فائو در ایران گفت: ۴۳ درصد از تأمین غذا در کشورهای در حال توسعه بر عهده زنان روستایی است و تحقیقات نشان داده زنانی که درآمد دارند، آن را صرف امنیت غذایی، لباس، آموزش و بهداشت کودکان خود می‌کنند.

متن خبر

طرح ویژه پاکستان برای افزایش تولید گندم
کمیته ملی کشاورزی پاکستان با ارائه یک طرح ۶ محوری در حمایت از کشاورزان هدف‌گذاری تولید گندم این کشور برای سال جاری را ۲۶.۵ میلیون تن اعلام کرد.

متن خبر

ورود موج سرما به کشور‌ هشدار آبگرفتگی معابر‌ و سیلابی شدن‌ مسیل‌ها در شهرهای شمالی‌
از اواخر وقت امروز و فردا، به علت شدت بارش در سواحل خزر، آبگرفتگی معابر شهری و سیلابی شدن‌ مسیل‌ها رخ می‌دهد، در همین مدت دریای خزر مواج است.

متن خبر

بقایای کشاورزی در تغذیه دام استفاده می‌شود
مدیرکل دفتر بهبود تغذیه و جایگاه دام وزارت جهاد کشاورزی از اجرای طرح استفاده از بقایای تولیدات کشاورزی در تغذیه دام‌ها در 11 استان کشور خبر داد.

متن خبر
در قالب طرحی در ۱۱ استان کشور:
فارس از شرایط جوی کشور گزارش می‌دهد

رئیس بنیاد ملی توانمندسازی گندم‌کاران در گفت‌وگو با فارس عنوان کرد:
طلب ۳ هزار میلیارد تومانی گندم‌کاران از دولت/ پیش‌بینی کاهش ۳۰ درصدی کشت گندم
رئیس بنیاد ملی توانمندسازی گندم‌کاران گفت: با توجه به پرداخت نشدن مطالبات گندم‌کاران از محصول سال گذشته و اعلام نشدن نرخ خرید تضمینی، برآوردها نشان می‌دهد که سطح کشت گندم نسبت به سال قبل 30 تا 40 درصد کاهش داشته است.

متن خبر

سازمان بسیج سازندگی خبر داد:
بیابان‌زدایی از ۱۰۰ هکتار زمین توسط یک خانواده جهادگر
سازمان بسیج سازندگی از بیابان زدایی ۱۰۰ هکتار زمین توسط یک خانواده جهادگر خبر داد.

متن خبر

فارس از وضعیت آب‌و‌هوا گزارش می‌دهد:
شرایط جوی پایدار و آسمان آفتابی در اغلب شهرها/‌ غبار صبحگاهی در شهرهای صنعتی
به دلیل پایداری جو در اغلب مناطق کشور تا سه روز آینده، احتمال تشکیل غبار صبحگاهی در شهرهای صنعتی وجود دارد.

متن خبر

در گفت‌وگو با فارس عنوان شد:
فرانسه به بازار گوشت ایران هم وارد شد!/ واردات ۱۳ هزار راس گوسفند فرانسوی
یکی از شرکت‌های زیرمجموعه سازمان اقتصادی کوثر در قراردادی با طرف فرانسوی قرار است در ۳ سال آینده ۱۳ هزار رأس گوسفند مولد برای پرواربندی و تأمین گوشت به ایران وارد کند.

متن خبر

با حکم وزیر جهاد کشاورزی:
رئیس پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی منصوب شد
رئیس پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی با حکم وزیر جهاد کشاورزی منصوب شد.

متن خبر

مدیرکل میوه‌های سردسیری وزارت جهاد کشاورزی مطرح کرد:
آمریکا و ترکیه رقیب پسته ایرانی/ پیش‌بینی تولید ۳۰۴ هزار تن پسته در سال ۹۶
مدیرکل میوه‌های سردسیری و خشک وزارت جهاد کشاورزی گفت: با آنکه از نظر سطح زیر کشت پسته در دنیا مقام اول را داریم اما متوسط میزان برداشت محصول در واحد سطح در آمریکا ۲.۶ تن است در حالی که این رقم در ایران ۵۰۰ تا ۷۰۰ کیلوگرم است.

متن خبر

رئیس سازمان جنگلها و مراتع مطرح کرد:
افزایش ۱۳۷ هزار هکتاری جنگل‌های شمال/ایران شانزدهمین کشور جهان در حفاظت از جنگل
معاون وزیر جهاد کشاورزی از افزایش ۱۳۷ هزار هکتاری جنگلهای شمال کشور با اجرای کاشت نهال در کوه و جنگل خبرداد.

متن خبر

با هدف هماهنگی فعاليت‌ هاي ترويجي با فعاليت‌هاي تحقيقاتي:
دومين نشست فني پژوهشگر مروجان ارشد سازمان تحقيقات، آموزش و ترويج كشاورزي سراسر كشور برگزار شد
در دومين نشست فني پژوهشگر مروجان ارشد سازمان تحقيقات،آموزش و ترويج كشاورزي سراسر كشور ٥٩ پژوهشگر مروج ارشد در چهار كارگروه زراعت، باغباني، دام، طيور و آبزيان و آبياري و سامانه هاي آبياري حضور داشتند.

متن خبر

فارس از وضعیت آب‌‌وهوا گزارش می‌دهد:
پایداری جوی در اغلب شهرها تا ۳ روز آینده/ دما در نوار شمالی کشور افزایش می‌یابد
در سه روز آینده در اغلب مناطق کشور جوی پایدار حاکم است، همچنین روز چهارشنبه افزایش نسبی دما در نوار شمالی کشور به ویژه سواحل خزر رخ می‌دهد.

متن خبر

کشورهای پیشرو در تولید و صادرات خرما را بشناسید:
ایران در جایگاه دوم ومصر در صدر قرار دارد
خرما میوه ای بیضی شکل، قرمز مایل به زرد و شیرین است که از درخت نخل به دست می آید. خرما به عنوان غذای اصلی در سراسر کشورهای خاورمیانه به شمار می رود؛ به طوری که که تاریخ آن به ۷۰۰۰ سال پیش از میلاد برمی گردد. بیشترین خرمای تازه و درخت نخل مربوط به خاورمیانه، غرب آسیا و کشورهای شمال آفریقاست. درحالی که مصر کشوری پیشرو در این زمینه به شمار می رود.

متن خبر

مدیرکل دفتر توسعه صادرات وزارت جهاد کشاورزی خبر داد:
افزایش ۱۰ درصدی صادرات سیب و کاهش ۴۶ میلیون دلاری واردات موز با اجرای سیاست بازار در ازای بازار
مدیرکل دفتر توسعه صادرات وزارت جهاد کشاورزی گفت: اتخاذ سیاست بازار در ازای بازار، علاوه بر رشد ۱۰ درصدی صادرات سیب درختی تازه در سال ۹۵، باعث کاهش ۹ درصدی واردات موز و صرفه‌جویی ارزی ۴۶ میلیون دلاری در این سال شده است.

متن خبر
متن خبر
خبر ویژه

گزارش تصویری از برگزاری اجلاس جهانی ICA 2017 مالزی-کوالالامپور

متن خبر
خبر ویژه

گزارش تصویری از برگزاری مجمع عمومی سالیانه اتحادیه مرکزی نظارت و هماهنگی تعاونیهای روستایی و کشاورزی ایران

متن خبر
خبر ویژه

پیام تسلیت مدیر عامل اتحادیه مرکزی نظارت به مناسبت درگذشت مهندس محمدرضا رئیسی نژاد

مشاور عالی وزیر جهاد کشاورزی مطرح کرد:
استمرار افزایش بهره‌وری در کشاورزی نسخه اجرای حل بحران آب/ افزایش ۲۴ درصدی بهره‌وری آب کشاورزی
مشاور عالی وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به این که وزارت جهاد توانسته ظرف چهار سال اخیر در مجموع ۲۴ درصد میزان بهره‌وری آب را افزایش و 4.5 میلیارد متر مکعب آب صرفه جویی کند، گفت: نسخه حل بحران آب، استمرار رشد بهره‌وری کشاورزی است.

متن خبر

معاون وزیر کشاورزی اعلام کرد:
فعالیت 580 شرکت دانش‌بنیان کشاورزی در کشور
معاون تحقیقات وزیر جهاد کشاورزی گفت: 580 شرکت دانش‌بنیان در بخش کشاورزی وجود دارد که در حوزه‌های مختلف فعالیت دارند.

متن خبر

تعهد "نستله" در راستای ارج نهادن به محیط زیست:
بهبود عملکرد زیست محیطی بسته بندی ها همراه با قابلیت بازیافت
ارایه بسته بندی هایی در راستای جلوگیری از ایجاد زباله های مواد غذایی، همراه با تضمین استانداردهای با کیفیت و اطلاع رسانی به مصرف کنندگان از تعهدات نستله به شمار می رود. این در حالی است که بسته بندی مورد استفاده، بازیافت و به منظور استفاده مجدد ارائه می شود.

متن خبر

معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی خبر داد:
برداشت ۲۲ میلیون تن محصول سردرختی و گلخانه‌ای در کشور/ ۱.۲ میلیون تن سیب درجه یک ذخیره شد
معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی پیش بینی کرد: امسال ۲۲ میلیون تن محصول سردرختی و گلخانه‌ای از ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار هکتار باغات کشور برداشت می‌شود که ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تن آن، محصولات گلخانه‌ای است.


عضو شورای سیاست‌گذاری مدیریت و فرهنگ جهادی:
نهاد جهاد سازندگی باید احیا شود
عضو شورای سیاست‌گذاری همایش مدیریت و فرهنگ جهادی گفت:‌ نهاد جهاد سازندگی به عنوان یکی از دو بال انقلاب اسلامی باید دوباره احیا شود.

متن خبر متن خبر

بر اساس اعلام موسسه پژوهش اقتصاد کشاورزی:
صادرات کشاورزی به ۵.۶ میلیارد دلار رسید/ سهم کشاورزی از صادرات غیر نفتی ۱۳ درصد
بر اساس اعلام موسسه پژوهشهای برنامه‌ریزی و اقتصاد کشاورزی، میزان صادرات کشاورزی در سال 1395 حدود 5812 هزار تن به ارزش 5686 میلیون دلار بوده که 13 درصد ارزش صادرات غیرنفتی را به خود اختصاص داده است.

متن خبر

رئیس سازمان دامپزشکی کشور:
استان سمنان در خصوص بیماری دام و طیور موفق عمل کرده است
رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: استان سمنان در خصوص بیماری دام و طیور موفق عمل کرده است.

متن خبر

از سوی رئیس سازمان امور اراضی مطرح شد:
اولویت تشکل‌های عشایری در واگذاری اراضی پایاب سد خدا آفرین
رئیس سازمان امور اراضی کشور اعلام کرد: عشایر منطقه اولویت اصلی برای واگذاری اراضی پایاب سد خداآفرین هستند و با تدوین نظام بهره برداری، هیچ مشکلی در واگذاری این اراضی به عشایر به صورت تشکل‌های تعاونی وجود ندارد.

متن خبر
رئیس سازمان حفظ نباتات کشور:
۴۰۰ هزار کشاورز تا پایان سال محصولات خود را با کد ۱۶ رقمی عرضه می‌کنند
رئیس سازمان حفظ نباتات کشور اعلام کرد: تا کنون ۳۴۰ هزار بهره بردار کد ۱۶ رقمی ردیابی محصولات کشاورزی دریافت کردند و تا آخر امسال این عد ۴۰۰ هزار نفر می رسد.

متن خبر
مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور مطرح کرد:
تامین نهاده‌های مرغداران و دامداران کمتر از قیمت بازار/ گوشت مرغ مازاد تولیدکنندگان خریداری می‌شود
مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور گفت: مازاد تولید مرغداران با قیمت هر کیلو 6650 تومان و گوشت مرغ درجه 1 و 2 با قیمت هر کیلو 6950 تومان خریداری می‌شود.

متن خبر
فارس از شرایط جوی کشور گزارش می‌دهد:
افزایش آلودگی هوا عامل وضع ناسالم برای همه گروه‌ها/ ورود سامانه بارشی به کشور از اواسط هفته
انباشت‌ آلاینده‌ها در هوای شهرهای صنعتی بزرگ‌ نظیر تهران، کرج، اصفهان، اراک، تبریز و مشهد، از امروز به دلیل سکون نسبی جو، به تدریج زیادتر می‌شود و شرایط ناسالم برای همه گروه‌ها پدید می‌آید.

متن خبر
رئیس انجمن ارگانیک ایران در گفت‌وگو با فارس خبرداد:
نصب کد ۱۸ رقمی برای شناسایی محصولات ارگانیک
رئیس انجمن ارگانیک ایران از لزوم نصب برچسب ۱۸ رقمی سلامت و معرفی محصولات ارگانیک در آینده خبرداد.

متن خبر
معاون وزیر جهاد کشاورزی مطرح کرد:
رشد مثبت و پایدار کشاورزی در ۴ سال اخیر/ ضریب ۸۰ درصدی خودکفایی در انرژی غذایی
معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد: رشد بخش کشاورزی در چهار سال گذشته به طور مستمر مثبت و در سال گذشته ۵.۷ درصد بوده که نشان دهنده پایداری تولید کشاورزی است.

متن خبر
معاون وزیر جهاد کشاورزی عنوان کرد:
بهره‌برداری صحیح از منابع مهمترین شاخص انتخاب کشاورزان نمونه
رئیس سازمان تحقیقات، ترویج و آموزش کشاورزی گفت: تنوع اقلیمی ایران بار سنگینی بر دوش متولیان بخش کشاورزی می‌گذارد و بهره‌وری صحیح از منابع و کیفیت از جمله شاخص‌های بخش کشاورزی محسوب می‌شود که در انتخاب نمونه‌ها نیز لحاظ شده است.

متن خبر
در سی و دومین دوره معرفی نمونه‌های ملی بخش کشاورزی انجام شد:
تقدیر وزیر جهاد کشاورزی از ۱۵۳ محقق و کشاورز برتر کشوری
۱۵۳ محقق و کشاورز نمونه کشوری صبح امروز با حضور وزیر جهاد کشاورزی، رئیس سازمان تات و نمایندگی ولی فقیه در این وزارتخانه تقدیر شدند.

متن خبر
مجرب طرح دانه‌های روغنی خبرداد:
پیش‌بینی تولید ۴۰۰ هزار تن کلزا در سال آینده/ تولید روغن امسال به ۱۵۰ هزار تن افزایش می‌یابد
مجری طرح دانه‌های روغنی وزارت جهاد کشاورزی پیش بینی کرد: در سال زراعی ۹۷-۹۶ نزدیک به ۳۵۰ تا ۴۰۰ هزار تن کلزا از اراضی زیر کشت برداشت شود.

متن خبر
مشاور وزیر جهاد کشاورزی خبرداد:
تجهیز ۲۶۴ هزار هکتار زمین کشاورزی به آبیاری نوین در سال ۹۶
طرح توسعه سامانه‌های نوین آبیاری از ابتدای سال جاری تا پایان آذرماه در سطح 115 هزار و 204 هکتار از اراضی کشاورزی اجرا شده است.

متن خبر
سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق:
ممنوعیت واردات برخی محصولات کشاورزی به عراق
سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق گفت: واردات برخی محصولات کشاورزی به عراق ممنوع شد.

متن خبر
متن خبر
خبر ویژه

نشست مدیران عامل اتحادیه‌های سراسری روستایی و کشاورزی ایران با آقای دکتر حضرتی نماینده محترم حوزه تهران در مجلس و با حضور آقای مهندس هاشمی رئیس محترم هیئت مدیره و مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران
رییس سازمان جهاد کشاورزی استان گلستان خبرداد:
پیش‌بینی افزایش ۱۳۰درصدی تولید کلزا در گلستان/ اجرای آبیاری نوین در ۳۵۰۰ هکتار زمین کشاورزی استان
رییس سازمان جهاد کشاورزی استان گلستان پیش بینی کرد: تولید کلزا در سال زراعی جاری در این استان حدود ۱۳۰ درصد نسبت به سال قبل افزایش یابد.

متن خبر
طبق اعلام دفتر مطالعات پایه منابع آب:
بارندگی در سال آبی جاری نسبت به سال گذشته ۳۳ درصد کاهش یافت
بر اساس داده‌های دفتر مطالعات پایه منابع آب، کل ریزش‌های جوی از اول مهر تا ۲۷ دی‌ماه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۳۳.۲ درصد و نسبت به درازمدت ۶۱.۴ درصد کاهش نشان می‌دهد.

متن خبر
قائم مقام صندوق بیمه محصولات کشاورزی در گفت‌وگو با فارس خبرداد:
پرداخت ۱۲۰ میلیارد تومان خسارت به مرغداران/ کاهش ۳۰ درصدی بودجه صندوق بیمه در لایحه ۹۷
قائم مقام صندوق بیمه محصولات کشاورزی گفت: صندوق بیمه با وقوع آنفلوانزای پرندگان و حذف مرغ تخم‌گذار تاکنون ۱۲۰ میلیارد تومان خسارت به مرغداران پرداخت کرده و بقیه خسارات به مرور پرداخت می‌شود.

متن خبر
فارس از وضعیت آب‌وهوا گزارش می‌دهد:
افزایش گردوخاک در ‌هوای استان‌های غربی/ ورود سامانه بارشی تازه و بارش برف و باران
از امروز تا روز پنج‌شنبه با توجه به افزایش میزان سرعت باد در عراق و شمال عربستان، بروز گردوخاک و کاهش دید در بخش‌های از جنوب غرب و غرب کشور دور از انتظار نیست.

متن خبر
واردات ارقام توت فرنگی مقاوم در برابر بیماری آنتراکنوز به استان کردستان
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: واردات ارقام مقاوم توت فرنگی توسط یکی از نهالستان های واجد شرایط بخش خصوصی، با نظارت مدیریت حفظ نباتات و مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی استان صورت می گیرد.

متن خبر
رئیس موسسه تحقیقات برنج کشور در گفت‌وگو با ایانا مطرح کرد:
تفاوت‌های فرهنگی و توقعات اجتماعی کشاورزی ایران و چین
محققان کشور، سلامت و کیفیت برنج‌های داخلی را قابل اطمینان‌تر از برنج‌هایی می‌دانند که از کشورهای دیگر وارد ایران می‌شود.
متن خبر
طبق بخشنامه گمرک:
واردات برنج تا ۳۱ تیر ۹۷ مجاز است
گمرک جمهوری اسلامی در بخشنامه‌ای واردات و ترخیص قطعی برنج را تا ۳۱ تیرماه سال ۹۷ مجاز اعلام کرد.
متن خبر
مدیرعامل شرکت شهرک‌های کشاورزی ایران خبر داد:
ساخت ۷۵۰۰ هکتار شهرک کشاورزی در ۲۹ استان کشور/ تسهیلات ارزان برای احداث گلخانه‌ در نقاط محروم
مدیرعامل شرکت شهرک‌های کشاورزی ایران گفت: 7500 هکتار مجتمع و شهرک کشاورزی در 29 استان کشور واگذار شده و پیش‌بینی این است که برای 35 هزار نفر اشتغال مستقیم ایجاد شود.
متن خبر
مدیر اعتبارات بانک کشاورزی به فارس خبر داد:
شرایط پرداخت ۱۲ هزار میلیارد تومان تسهیلات اشتغال در روستاها/ عاملیت ۴ بانک برای تسهیلات
مدیر امور اعتبارات بانک کشاورزی گفت: پرداخت تسهیلات برای اشتغال در مناطق روستایی از هفته گذشته آغاز شده و ۴ بانک کشاورزی، رفاه کارگران، توسعه تعاون و صندوق کارآفرینی امید به عنوان عامل پرداخت در این طرح معرفی شده‌اند.
متن خبر
گمرک:
واردات چای از مالیات و عوارض معاف شد
بر اساس ابلاغ گمرک، عرضه و واردات انواع چای از پرداخت مالیات و عوارض ارزش‌ افزوده معاف شد.
متن خبر
مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران اعلام کرد:
عرضه ۶۰ هزار تن برنج برای شب عید/ ارائه روغن ۵ تا ۱۰ درصد زیر قیمت بازار
مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران اعلام کرد برای تنظیم بازار شب عید ۶۰ هزار تن برنج عرضه و روغن هم ۵ تا ۱۰ درصد زیر قیمت بازار ارائه می‌شود.

متن خبر
معاون وزیر جهاد کشاورزی در گفت‌وگو با فارس خبر داد:
پنج راهکار وزارت جهاد کشاورزی برای به نصف رساندن مصرف آب
معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: نسخه‌های مختلفی از جمله استفاده از کشت نشاء،‌مالچ پاشی، توسعه حفاظتی، بذر با طول رشد کم و تغییر فصل کشت را در دستور کار داریم تا میزان مصرف آب را به نصف برسانیم.

متن خبر
معاون وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد:
گردش مالی هزار میلیارد تومانی صنعت میگو در ایران/ شهرک‌های آبزی‌پروری در دریا ایجاد می‌شوند
رئیس سازمان شیلات با بیان اینکه گردش مالی صنعت میگو امسال در ایران هزار میلیارد تومان بود از برنامه‌ریزی برای ایجاد شهرک‌های تولید شیلات در دریاها خبر داد و گفت: توسعه پرورش میگو در سواحل و ماهی در قفس در دریا از عمده سیاست‌های سازمان شیلات است.

متن خبر

هشدار سازمان ملل متحد برای بیماری آنفلوآنزای پرندگان قابل انتقال به انسان
رئیس آژانس مخاطرات بلایای سازمان ملل متحد اعلام کرد:جهان باید هر چه سریعتر برای جلوگیری از فراگیر شدن بیماری آنفلوآنزای پرندگان که می‌تواند تغییر سویه داده و برای انسان مهلک باشد، تلاش کند.

متن خبر

نوسازی سالانه 14 هزار دستگاه ماشین‌آلات مکانیزاسیون کشاورزی
رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی گفت: طی 4 سال اخیر 5500 میلیارد تومان خط اعتباری برای تأمین ماشین‌آلات کشاورزی اختصاص یافته و بنا داریم سالانه 14 هزار دستگاه تجهیزات مکانیزاسیون را نوسازی کنیم.

متن خبر