متن خبر

با ابلاغ وزیر جهاد کشاورزی:
خوراک دام، طیور و آبزیان، شناسنامه‌دار می‌شود/ اشتغالزایی برای بیش از ۶۲ هزار نفر + فایل ابلاغیه
موضوع کیفیت خوراک دام، طیور و آبزیان یکی از مواردی است که با مراجعه به قانون می‌توان بندهای قابل استنادی را برای آن پیدا کرد.

متن خبر

اجرای سیاست‌ها باید با در نظر گرفتن تمام جوانب باشد
آب مجازی باید در سطح ملی عملیاتی شود
معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه اجرای سیاست‌های آب مجازی باید با در نظر گرفتن تمام جوانب باشد، بر اجرای برنامه‌های مرتبط با این مفهوم در سطح ملی تاکید کرد.

متن خبر

مدیرکل دفتر توسعه صادرات وزارت جهاد کشاورزی:
۳۴۰ میلیارد ریال مشوق صادراتی به صادرکنندگان محصولات لبنی به زودی پرداخت می‌شود
مدیرکل دفتر توسعه صادرات وزارت جهاد کشاورزی گفت: ۳۴۰ میلیارد ریال مشوق صادراتی محصولات لبنی به‌زودی در دو مرحله پرداخت می‌شود.

متن خبر

حجتی در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران:
دولت یازدهم زیرساخت های کشاورزی را متحول کرد/ سیاست های حمایتی در دولت دوازدهم ادامه می یابد
وزیر جهاد کشاورزی گفت: در ‌دولت یازدهم تحولی در زیرساخت‌های کشاورزی ایجاد شد و با توجه به اقتصاد مقاومتی، افزایش تولید محصولات، خود اتکایی و بهروه‌وری در دستور کار قرار گرفت.

متن خبر

بزرگ‌ترین باغ خاورمیانه در قصرشیرین احداث می‌شود
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قصرشیرین گفت: سه‌هزار هکتار باغ در شهرستان قصرشیرین در دست اجراست که بزرگ‌ترین باغ خاورمیانه به‌شمار می‌رود.

متن خبر

در راستای موافقتنامه بین الملی برای توقف ماهیگیری غیرقانونی
دبیرکل فائو: موافقتنامه آغازی بر توقف ماهیگیری غیرقانونی است/ فائو ۱,۵ میلیون دلار بودجه برای اجرای موافقتنامه اختصاص داده است
موافقتنامه Agreement on Port State Measures (PSMA) ، به توقف ماهیگری غیر قانونی و گزارش نشده و بدون قاعده (IUU) کمک می کند. یک معاهده بین المللی با هدف متوقف کردن روش های ماهیگیری غیر قانونی، به طوری که تمام ابزار لازم را برای رسیدن به هدف مان فراهم می کند."

متن خبر

دکتر محمد حسین عمادی، مشاور فناوری های نوین وزیر جهاد کشاورزی در بررسی اولویت های مدیریتی بهینه آب و ضرورت سرمایه گذاری خارجی در کشاورزی عنوان کرد:
محیط زیست در تمام جهان راه حل محور است ؛ در ایران مچ گیر/ ضرورت بکارگیری الگوهای جهانی برای اجرای سیستم مدیریت پسماند و بازچرخانی آب در دامداری‌های ایران/ برای جذب ۱۰۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری در کشاورزی، به مجموعه ای چابک،دانا و سریع نیاز داریم
دکتر محمد حسین عمادی، مشاور فناوری های نوین وزیر جهاد کشاورزی، در گفت و گو با ایانا پیرامون راهکارهای مدیریت بهینه آب دامداری ها از طریق فناوری های نو و همچنین راهکارهای اصولی جذب سرمایه گذاری خارجی جهت ایجاد اشتغال پایدار و اصولی سخن گفت...

متن خبر

با هدف جلوگیری از تخلف فروش گندم خارجی به جای گندم داخلی انجام شد؛
آغاز صدور گواهی برای کشاورزان جامانده از ثبت سامانه خرید تضمینی گندم
سامانه ثبت اطلاعات گندمکاران از ابتدای فصل کاشت این محصول آغاز به کار کرد و تا ۲۰ روز پیش فعالیت آن ادامه داشت اما، برخی کشاورزان به دلایل متعددی موفق به ثبت نام در این سامانه نشدند. شرکت بازرگانی دولتی برای جلوگیری از تخلفات احتمالی فروش گندم خارجی به جای گندم داخلی توسط افراد سوجو یا حضور دلالان در اقدامی سریع دستور به صدور گواهی برای کشاورزان جا مانده از ثبت سامانه توسط جهاد کشاورزی استان‌ها کرده است.

متن خبر

مدیر کل دفتر امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی خبر داد:
افزایش ۳۰۰ برابری سرمایه گذاری های خارجی بخش کشاورزی پس از برجام/ آغاز پیگیری راهکارهای جدید برای استفاده از خطوط اعتباری بین المللی
مدیر کل دفتر امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی گفت: حجم سرمایه گذاری های مستقیم خارجی بخش کشاورزی با تصویب برجام در ۹ ماهه سال ۹۵ نسبت به سال ۹۳ حدود ۳۰۰ برابر شده است.

متن خبر

رئیس مؤسسه تحقیقات پنبه کشور در گفت‌وگو با ایانا خبر داد:
تدوین طرح جامع تهیه بذر استاندارد پنبه در کشور/ استفاده از فناوری‌های روز در کرک‌زدایی از بذر پنبه
رئیس مؤسسه تحقیقات پنبه کشور گفت: در تدوین طرح جامع تهیه بذر استاندارد پنبه، با به‌کارگیری فناوری روز بذر تولید داخل کشور با نمونه خارجی آن مورد مقایسه و تفاوت‌های اساسی بین این دو بذر تعیین شده است. همچنین مشخص شده است که بخش خصوصی را چگونه باید حمایت و هدایت کرد و همچنین از تجارب کشورهای خارجی استفاده شود.

متن خبر

با احیای وزارت بازرگانی، سرنوشت قانون انتزاع به کجا می‌انجامد؟
وزارت جهاد کشاورزی، مخالف احیای مجدد وزارت بازرگانی
هنوز معلوم نیست با احیای وزارت بازرگانی سرنوشت قانون انتزاع به کجا می‌انجامد؛ آیا بخشی از مسئولیت وزارت جهاد کشاورزی به وزارت بازرگانی منتقل خواهد شد یا نه؟ قانونی که مخالفان و موافقان زیادی دارد.

متن خبر
خبر ویژه

گزارش تصویری نشست خبری مدیران عامل اتحادیه های سراسری و مرکزی تعاونی‌های روستایی و کشاورزی ایران

متن خبر
حجتی: تغییرات اقلیمی و ریزگردها از جمله موضوعات اجلاس فائو/ مذاکرات با ایتالیا برای صادرات خشکبار
محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی ایران که امروز برای شرکت در چهلمین دور از اجلاس بین المللی سازمان و خواربار وکشاورزی ملل متحد (فائو) به رم سفر کرده است، اظهار کرد: تغییرات اقلیمی و مسایل مربوط به ریزگردها در دستور کاری ما در اجلاس فائو قرار دارد.

متن خبر

با تصویب امشب هیئت دولت مقرر شد:
افزودن ۱۱۴ کالای مشابه تولید داخلی به فهرست کالاهای خارجی مشابه تولید داخلی دارای ممنوعیت خرید توسط دستگاه­ های دولتی
با تصویب هیئت دولت خرید ۱۱۴ کالای خارجی مشابه تولید داخلی دیگر توسط دستگاه­ های دولتی ممنوع شد.

متن خبر

در نخستین جشنواره صندوق‌های حمایت از بخش کشاورزی مطرح شد:
تعیین سقف تسهیلات ۲۰۰۰ میلیارد تومانی برای صندوق‌های حمایت از کشاورزی در سال۹۶
صندوق‌های حمایت از بخش کشاورزی در سال جاری می‌توانند تا سقف دوهزار میلیارد تومان به بهره‌برداران تسهیلات پرداخت کنند.

متن خبر

چشم انداز قیمت جهانی مواد غذایی در گزارش OCDEو FAO
کاهش قیمت جهانی مواد غذایی در ۱۰ سال آینده /تولید جهانی گوشت ۴۰هزار تن افزایش می یابد/ افزایش تولید سوخت های زیستی، تا ۱۷ درصد/در جنوب شرق آسیا کشاورزی و شیلات به سرعت در حال توسعه خواهد بود
پیش بینی می شود قیمت جهانی مواد غذایی همچنان در طول دهه آینده پایین باشد، زیرا رشد تقاضا برای کالاهای غذایی کاهش می یابد و سیاست های سوخت زیستی تأثیرات کمتری نسبت به گذشته بر بازارها خواهد گذاشت. این پیام کلیدی چشم انداز کشاورزی ۲۰۲۶-۲۰۱۷ است که از سوی فائو- اُ سی دی ای روز دوشنبه ۱۰ ژوئیه امسال منتشر شد. این گزارش پیش بینی ۱۰ ساله ای از تمامی کالاهای کشاورزی عمده و همچنین سوخت های زیستی و شیلات را ارائه می دهد.

متن خبر
بر اساس گزارش مرکز تحقیقاتی چویسئول برترین های قاره آفریقا اعلام شدند
۵ قهرمان کشاورزی؛ اتیوپی و ساحل عاج اول، کنیا دوم، مراکش سوم و نیجریه چهارم شدند/ بانک جهانی: رشد اقتصادی آفریقا امسال به ۲,۵ درصد می رسد/سرمایه گذاری بیشتری در بخش کشاورزی انجام می شود
به گزارش ایانا از وبسایت "ماره کو ورلدنیوز"،طبق مطالعه منتشر شده از سوی هاواس هوریزونس (Havas Horizons) مراکش یکی از ۵ کشور برتر کشاورزی آفریقاست. این گزارش که با همکاری مرکز تحقیقاتی چویسئول (Institute Choiseul) انجام شده، ۵۵ مرکز از بزرگترین مؤسسات پولی و مالی با دانش فعال در مسائل اقتصادی آفریقا را بررسی و ۵ قهرمان کشاورزی را انتخاب کرده است. اتیوپی و ساحل عاج رتبه اول، کنیا دوم، مراکش سوم و نیجریه رتبه چهارم را کسب کرده است.

متن خبر

تنوع در تالار محصولات کشاورزی با عرضه جو، گندم، شکر، روغن، ذرت و جوجه یک روزه
تالار محصولات کشاورزی بورس کالای ایران، روز چهارشنبه ۲۱ تیرماه میزبان عرضه ۴ هزار و ۱۶۶ تن جو دامی در قالب طرح قیمت تضمینی، ۲۴۱ هزار تن گندم خوراکی، ۴ هزار تن گندم دوروم، یک هزار و ۳۲۵ تن شکر سفید، ۳۰۰ تن روغن خام، ۲۰۰ تن ذرت دانه ای و ۲۰ هزار قطعه جوجه یک روزه گوشتی است.

متن خبر

بر اساس قرارداد بسته‌شده گروه صنعتی انتخاب و فروشگاه‌های زنجیره‌ای بی‌جی‌اف
بزرگ‌ترین گروه فروشگاه‌های زنجیره‌ای کره‌ای وارد بازار ایران می شود
گروه فروشگاه‌های زنجیره‌ای «بی‌جی‌اف ری‌تیل»، برای ورود به بازار ایران، با یک شرکت ایرانی، قرارداد نمایندگی حق امتیاز (فرنچایز) بسته‌است.

متن خبر

آخرین وضعیت حوضه‌های آبریز کشور
اهمیت اصلاح الگوی کشت در صنعت کشاورزی ایران وقتی نمایان می‌شود که بدانیم اولا ۱۸ تا ۲۲ درصد از اشتغال کشور در بخش کشاورزی است و ثانیا امنیت غذایی جمعیت ۸۰ میلیونی کشور به وجود یک کشاورزی پایدار و مستمر نیاز دارد اما بحران آب نیز یک مساله جدی و غیرقابل انکار است.

متن خبر

در دیدار حجتی با معاون اول نخست وزیر و وزیر توسعه اقتصادی و تجارت اوکراین مطرح شد:
همکاری های اقتصادی و کشاورزی ایران و اوکراین توسعه می یابد
در دیدار وزیر جهاد کشاورزی ایران با معاون اول نخست وزیر و وزیر توسعه اقتصادی و تجارت اوکراین بر لزوم گسترش همکاری های اقتصادی و کشاورزی دو کشور تاکید شد.

متن خبر

در دیدار نایب رییس مجلس جمهوری گامبیا عنوان شد:
حجتی: ایران آماده همکاری کشاورزی با گامبیا است/ ظرفیت بالای گامبیا برای آبزی پروری
وزیر جهاد کشاورزی در دیدار نایب رییس مجلس جمهوری گامبیا گفت: ایران آمادگی کامل دارد در زمینه های تحقیقاتی، آموزشی، ترویجی و ماشین های کشاورزی با گامبیا همکاری کند و این امر را وظیفه انسانی و اسلامی خود می داند.
متن خبر

رئیس مجمع ملی صادرکنندگان دام ایران، پیشنهاد داد:
واردات دام با وزن پایین، به ازای خروج دام پرواری
در حال حاضر وزن دام‌های کوچک پرواری به حدی رسیده که دیگر بازارهای داخلی متقاضی آن نیستند و باید به طریقی آن را به کشورهای دیگر فروخت.

متن خبر

رئیس سازمان دامپزشکی کشور خواستار شد:
حضور جدی دامپزشکان بخش خصوصی در قالب ایجاد کلینیک‌های تخصصی آبزیان
کلینیک‌های تخصصی آبزیان می‌توانند گامی مهم در راستای ارتقای کیفیت آبزی‌پروری در کشور بردارند.

متن خبر

محققان دانشگاه ایلینویز طراحی کردند:
سیستم جدید برای حذف دو آلاینده آب از زمین‌های کشاورزی
آلاینده‌های نیترات و فسفر که از طریق سیستم زهکشی زمین‌های کشاورزی وارد خلیج مکزیک می‌شود باعث رشد فزاینده جلبک‌ها شده که بیشتر اکسیژن آب را مصرف می‌کند و "مناطق مرده‌ای به‌وجود آورده که ماهی‌ها نمی‌توانند در آن زندگی کنند. محققان دانشگاه ایلینویز برای کاهش ورود این دو آلاینده به خلیج مکزیک، سیستم تازه‌ای را طراحی کرده‌اند.

متن خبر

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور تولیدات دامی:
۱۰میلیون تن شیر خام امسال در کشور تولید می‌شود/ رکوردشکنی در صادرات لبنیات
معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی، میزان صادرات محصولات لبنی کشور در سال ۹۵ را ۸۵۰ هزار تن اعلام و پیش بینی کرد: امسال سهم صادرات لبنیات افزایش و رکورد جدید به دست می‌آید.