سیزدهمین مجمع منطقه‌ای ICA-AP و دهمین انجمن تعاونی‌ها در مورخ هفتم آذرماه سال جاری با حضور دكتر لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی، دكتر شریعتمداری وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی و دكتر شیرزاد معاون وزیر جهاد كشاورزی و مدیر عامل سازمان مركزی تعاون روستایی ایران، مدیران عامل اتحادیه مرکزی نظارت و هماهنگی و اتحادیه‌های سراسری  در سالن اجلاس نمایشگاه بین المللی تهران برگزار شد.
چهارشنبه 1397/9/7
دكتر حسین شیرزاد معاون وزیرجهاد كشاورزی و مدیرعامل سازمان مركزی تعاون روستایی ایران درسیزدهمین اجلاس بین‌المللی اتحادیه تعاونی‌های ICA با اشاره به اینكه در شرایط متلاطم فعلی لزوم ائتلاف و همكاری‌های منطقه‌ای و جهانی برای حل چالش‌های مختلف اعم از امنیت غذایی و مشكلات زیست محیطی احساس می‌شود تاكید كرد: افزایش سهم تعاونی‌ها در نظام قدرت یك تصمیم راهبردی است كه دولت‌ها باید آن را مدنظر قرار دهند.
رئیس سازمان مركزی تعاون روستایی ایران گفت: ایران از نخستین كشورهای عضوICA است كه یكی از گسترده‌ترین شبكه‌های تعاونی را با بیش از پنج میلیون عضو در بخش كشاورزی تحت پوشش دارد.
وی افزود: تداوم فعالیت گسترش و رشد فزاینده تعاونی با وجود چالش‌های سیاسی و اقتصادی باعث شده توجه بیشتری به تعاونی شود. تعاونی روستایی در سال ۴۲ با هدف تامین موجبات پیشرفت در روستاها تشكیل شد.
دكتر شیرزاد با اشاره به اینكه تعاونی روستایی ماموریت دارد تا در حوزه سیاست‌گذاری و حمایت از تعاونی بانوان فعالیت گسترده داشته باشدیادآور شد: تعاونی روستایی با بیش از شش هزار شركت تعاونی و ۴.۵ میلیون عضو بیشترین سهم را در بخش تعاون دارد. این سازمان پشتوانه قانونی قوی‌ای را در كنار اساسنامه خود دارد و قوانینی مانند قانون سیاست‌های اصل ۴۴ و قانون یكپارچه‌سازی اراضی از این بخش حمایت می‌كند.
وی خاطر نشان كرد: در بخش تعاونی روستایی توانمندسازی شبكه اهمیت بالایی دارد و در كنار آن ظرفیت‌سازی جدید برای این شبكه هم حائز اهمیت است ما هم ظرفیت‌سازی مثبت را دنبال می‌كنیم و هم توان شبكه را برای پذیرش ریسك‌ها با ظرفیت منفی مدنظر قرار می‌دهیم.
این مقام مسئول در ادامه تصریح كرد:‌ هدایت و كمك دولت برای تشكیل صندوق‌های حمایتی برای نهادهای روستایی در راس برنامه‌های ما قرار دارد این سازمان به طور مستمر به احداث، نوسازی و توانمندسازی ساختار فیزیكی شبكه توجه دارد.
معاون وزیر جهاد كشاورزی بیان كرد: در شرایط متلاطم فعلی لزوم ائتلاف و همكاری‌های منطقه‌ای و جهانی برای حل چالش‌های مختلف اعم از امنیت غذایی و مشكلات زیست محیطی احساس می‌شود. افزایش سهم تعاونی‌ها در نظام قدرت یك تصمیم راهبردی است كه دولت‌ها باید آن را مدنظر قرار دهند.
دكتر حسین شیرزاد، ارتباط كشاورزان خرد با بازار ، بهبود معیشت آنها و دستیابی به عدالت اجتماعی را از اهداف تعاون روستایی ایران برشمرد و خاطر نشان كرد: سازمان تعاون روستایی ایران با همكاری اتحادیه‌های مركزی و اتحادیه‌های تعاونی تولید در سراسر كشور راهبرد نوینی را برای اقتصاد به همراه داشته است.
مدیر عامل سازمان مركزی تعاون روستایی ایران در پایان گفت: در وضعیت امروز كشاورزی و روستایی ایران، توسعه تعاونی ها و سازماندهی كشاورزان در قالب شركتهای تعاونی در بسیاری موارد منجر به توسعه كارآفرینی ، اشتغال و افزایش درآمد روستائیان شده است.